Končarov elektrobaterijski vlak olakšava hrvatsku zelenu tranziciju
Prvi elektrobaterijski vlak proizveden u Hrvatskoj, koji je izradio Končar europskim i novcem iz državnog proračuna, uspješno je jučer obavio svoju prvu vožnju od Zagreba do Bjelovara, stigavši točno prema predviđenom voznom redu. Zelena tranzicija tako napokon stiže i na hrvatske željeznice. Imamo jedan od najsuvremenijih vlakova ove vrste.
“Ovo je povijesni dan za hrvatsku željeznicu i gospodarstvo. Prvi put smo vidjeli novi elektrobaterijski vlak koji je izradio Končar s europskim sredstvima, izjavio je po dolasku potpredsjednik Vlade RH i ministar prometa Oleg Butković.
Europski projekt
Vlak je izrađen u sklopu projekta “Primjena zelenih tehnologija u željezničkom putničkom prijevozu” ukupne vrijednosti 17,1 milijun eura. Od toga je 13,3 milijuna eura osigurano iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), a ostatak iz državnog proračuna.
Da bi elektrobaterijski vlak maksimalno iskazao svoje performanse, valja unaprijediti i infrastrukturu. “Trenutno u modernizaciju i rekonstrukciju željezničke infrastrukture u cijeloj Hrvatskoj ulažemo gotovo 1,5 milijardi eura, uz pomoć europskih fondova i kredita Europske investicijske banke, dodao je Butković.
Naglasio je da na hrvatskim prugama trenutno prometuje 63 nova niskopodna vlaka, a do kraja godine očekuje se još šest. Najavio je također da će nakon ovog elektrobaterijskog, za nekoliko mjeseci u promet biti pušten još jedan, potpuno baterijski vlak.
Novi elektrobaterijski vlak može postići brzinu do 120 km/h na baterijski pogon na neelektrificiranim prugama, dok na elektrificiranim prugama može voziti do 160 km/h. Ima kapacitet za ukupno 315 putnika, od čega 157 sjedećih mjesta, te autonomiju vožnje preko 100 km na baterijski pogon. Vlak je opremljen svim modernim sadržajima uključujući besplatni WiFi, rampe za pristup osobama s invaliditetom, prostor za bicikle i sustav videonadzora.
“Vlak značajno smanjuje emisije CO i samim time je odgovor na naše ciljeve zelene tranzicije, naglasio je predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak.
Nakon jučerašnjeg puštanja u promet, vlak će biti korišten za testiranje punionica u Virovitici, Osijeku i Varaždinu. Po završetku svih predviđenih ispitivanja, započet će s redovnim prometovanjem na relaciji Zagreb- Bjelovar. Uz ministra Butkovića, na promotivnoj vožnji nazočili su i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, predsjednik Uprave HŽ Putničkog prijevoza Željko Ukić i predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak. U Bjelovaru su ih dočekali bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić i gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak.
“Dobro je da smo prije nekoliko godina pokrenuli investicijski ciklus u nabavu novih vlakova. Trenutno su 63 nova niskopodna vlaka u voznom parku HŽ-a, od toga je više od polovica nabavljena u posljednje tri do četiri godina, a do kraja godine ćemo imati još jednu isporuku novog baterijskog vlaka i pet elektrodizelskih vlakova. Imat ćemo oko 70 novih vlakova do kraja ove godine, zaključuje Butković.
Brzo punjenje
Vlakovi će, rekli su ranije iz Končara, biti projektirani za prosječnu dnevnu kilometražu do 480 kilometara te prosječni dnevni rad do 18 sati. U prometu je moguće funkcionalno spajanje baterijskih vlakova s niskopodnim vlakovima nove generacije, čime će biti osiguran veći kapacitet.
Baterijski motorni vlakovi (BMV) koristit će se za prijevoz putnika na neelektrificiranoj mreži željezničkih pruga u Hrvatskoj. Za pogon će koristiti baterije koje se pune isključivo pomoću stabilnih energetskih priključaka. Pomoću stabilnih energetskih priključaka baterije će se puniti do najviše trideset minuta. Stabilni energetski priključci bit će postavljeni u kolodvorima Split, Osijek, Varaždin, Bjelovar, Virovitica i Pula.
(Izvor: Poslovni dnevnik)